ثبت طرح صنعتی
نوشته شده توسط : ali

ثبت طرح صنعتی

موسسه ثبت شرکت کریم خان تمامی خدمات در رابطه با ثبت طرح صنعتی را در اختیار شما قرار می دهد ، جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02188946700 تماس حاصل فرمایید.

ثبت طرح صنعتی چیست؟

 

در تعریف ساده ،  ثبت طرح صنعتی معمولا به شکل و ظاهر کلی یک کالا اشاره میکند  اما در قالب تعریف حقوقی مالکیت فکری طرح صنعتی ویژگی های مربوط به شکل و ساختار، و یا تصویر و تزئینات به کار رفته در یک کالا به واسطه یک فرایند صنعتی است که در کالای خاتمه یافته ایجاد چشم نوازی و جذابیت کند بنابر این به عنوان یک قاعده کلی، طرح صنعتی متشکل است از:

 

۱- ویژگی های سه بعدی مانند شکل یک کالا

 

۲- ویژگی های دو بعدی مانند تزئینات، خطوط یا رنگ های به کار رفته در یک کالا

 

۳- ترکیبی از موارد فوق

 

ثبت طرح صنعتی

کاربرد ثبت طرح صنعتی :

 

طرح صنعتی در کلیه محصولات صنعتی و صنایع دستی کاربرد دارد؛برای نمونه میتوان به ابزار فنی و تجهیزات پزشكی ،ساعت ها، جواهرات، كاالهای لوكس و تجملی، ابزار خانگی، وسایل الكتریكی، ماشین های سواری، طر ح های نساجی ، كالهای تفریحی و…اشاره کرد.

 

حقوق قانونی که بواسطه ثبت طرح صنعتی به استناد ماده ۲۸ قانون ثبت اختراعات طرح های صنعتی و علائم تجاری در اختیار فرد قرار میگیرد به شرح زیر میباشد:

 

الف ) بهره برداری از یک طرح صنعتی که در ایران ثبت شده توسط اشخاص مشروط به موافقت  کامل مالک است

 

ب ) بهره برداری از یک طرح صنعتی عبارت است از : ساخت ، فروش و وارد کردن اقلام حاوی آن طرح صنعتی

 

ج ) مالک طرح صنعتی ثبت شده می تواند علیه شخصی که بدون موافقت وی افعال مذکور در بند ب این ماده را انجام دهد یا مرتکب عملی شود که عادتاً موجبات تجاوز آینده را فراهم آورد در دادگاه اقامه دعوی کند.

 

د ) مدت اعتبار طرح صنعتی ۵ سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت میباشد که  این مدت برای دو دوره ۵ ساله متوالی دیگر پس از پرداخت هزینه مربوط قابل تمدید است. بطور کلی طرح صنعتی حداکثر ۱۵ سال حمایت می گردد. پس از انقضاء هر دوره كه از پایان دوره شروع می‌شود، یك مهلت شش ماهه برای پرداخت هزینه تمدید درز نظر گرفته میشود

مزایای ثبت طرح صنعتی چیست؟

 

    با ثبت طرح صنعتی امکان کپی برداری غیرمجاز توسط افراد غیر،ناممکن مییگردد

    با ثبت طرح صنعتیمحصولاتی که از نظر ظاهری مورد توجه بیشتری قرای میگیرند پیشرفت میکنند.

 

ثبت یک طرح صنعتی میتوانند باعث سرمایه گذاری مطلوب گردد زیرا مالک آن با توجه به شناخته شدن محصول خود توسط طرح صنعتی اقدام به ارتقا سطح کیفی محصول خود میکنند در نتیجه اعتماد باعث جلب اعتما مشتری میشود. ثبت طرح صنعتی در کرج ، استان البرز و تهران.

 

    طرح صنعتی به عنوان دارائی تجاری موجب پیشرفت و شناخته شدن هر چه بیشتر واحد تجاری میگردد

    مالکان طرح های صنعتی میتواندد با تفیض حقوق خود به دیگران از مزایای این عمل استفاد نمایند.

 

 

 

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی شامل موارد زیر می باشند:

 

۱- مدارك هویتی متقاضی و طراح؛ (شامل کپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده برای اشخاص حقیقی و آگهی تاسیس و آخرین تغییرات جهت اشخاص حقوقی به صورت خوانا)

 

۲- مدارك نمایندگی، در صورتی كه تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید؛

 

۳- اگر طرح صنعتی دو بعدی باشد، پنج نمونه از شكل یا تصویر گرافیكی یا پنج نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه؛

 

۴- اگر طرح صنعتی سه بعدی باشد، پنج نمونه از شكل یا تصویر گرافیكی یا پنج نمونه از طرح ترسیم شده از تمامی جوانب طرح؛

 

۵- در طرح صنعتی سه بعدی، مرجع ثبت می‌تواند ماكتی از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نماید. اندازه ماكتی كه متقاضی از مدل طرح خود ارائه می‌دهد، باید حداكثر ۲۰×۲۰×۲۰ سانتی متر و وزن آن حداكثر ۲ كیلوگرم و از ماده‌ای بادوام و غیرفاسد شدنی باشد. شكل‌های گرافیكی و ترسیم شده باید حداكثر در ابعاد ۲۰×۱۰ سانتی متر بوده و قابل نصب بر چهار صفحه مقوا در قطع A4  و با جوهر مشكی باشد؛

 

توضیح اینکه ، تصاویر گرافیکی مورد نظر در مرحله اظهارنامه الکترونیکی باید به صورت اسکن شده از نماهای مختلف با مشخصات فنی ذیل باشد، بدیهی است درصورت بررسی پرونده و پذیرش طرح مذکور ارائه پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی طرح ترسیم شده جهت صدور آگهی ضروری می باشد.

 

۶- درخواست كتبی مبنی بربه تأخیر انداختن انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی و تعیین مدت آن، در صورت تمایل؛

 

۷- درخواست كتبی مبنی بر عدم ذكر اسم طراح، چنانچه طراح نخواهد اسم وی ذكر شود؛

 

۸- رسید مربوط به پرداخت هزینه اظهارنامه و در صورتی كه اظهارنامه شامل دو یا چند طرح صنعتی است، رسید مربوط به پرداخت هزینه‌های اضافی؛

 

۹- مدارك مربوط به حق تقدم كه باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداكثر ظرف ۱۵ روز از آن تاریخ تسلیم شود.

فرآیند ثبت طرح صنعتی در ایران :

 

۱- اظهار نامه شامل تمامی مشخصات شناسایی متقاضی و شامل نمایش گرافیكی طرح فرد متقاضی می باشد و زمانی كه اظهار نامه تحویل اداره می شود تاریخ اظهار نامه می باشد.

 

۲- اظهار نامه باید با موارد گفته شده طبق قانون تطابق داشته باشد. زیرا همین امر توسط اداره ی مالکیت صنعتی بررسی می شود.

 

۳- در صورت اشكار شدن و رعایت شدن بند فوق در طرح صنعتی برای اداره مالكیت صنعتی این اداره اجازه ثبت وانتشار اگهی طرح را صادر می نماید و برای متقاضی گواهی طرح را صادر می نماید اما در صورت رعایت نكردن مفاد بند طرح را رد می كند.

 

۴- در صورتیکه اگهی ثبت طرح صنعتی از هنگام تسلیم اظهار نامه نهایتاً تا ١٢ماده ویا ادعای حق تقدم از تاریخ حق تقدم به عقب افتاده باشد امكان دارد ضمن اظهارنامه درخواست شده باشد.

 

 

مدت  زمان حمایت از ثبت طرح صنعتی :

 

برخلاف تنوع بخش های قوانین مربوط به ثبت طرح صنعتی در كشورهای مختلف دنیا، معمولاً مدت زمان حمایت از طرح صنعتی در اكثر كشورها تقریباً ۵ سال است كه این مدت قابل تمدید به مدت نهایت ۱۵ الی ۲۵ سال را دارد. براساس توافقنامه TRIPS حداقل مدت حمایت از طرح صنعتی ۱۰ سال است.

الزامات ثبت طرح صنعتی:

 

در کشور ما مانند اكثر كشورها، طرحی صنعتی مورد حمایت قانونی قرار دارد كه براساس قوانین كشور مربوطه به ثبت رسیده باشد. اما برای ثبت طرح صنعتی ، به عنوان یك قانون فراگیر، طرح بایستی “جدید” یا “اصیل” باشد. البته تفسیر كلمه تازگی یا اصالت ممكن است از كشوری به كشور دیگر متفاوت باشد، و صد البته روند ثبت نیز اینگونه خواهد بود به طوری كه ممكن است برخی از كشورها برای احراز شرط تازگی یا اصالت، طرح صنعتی را مورد ارزیابی ماهوی قرار دهند و یا برخی از كشورها صرفاً به ارزیابی شكلی اكتفا كنند.از سایر شروط ثبت طرح صنعتی، “كاربرد صنعتی” است، بدین معنی كه یك طرح صنعتی بایستی قابلیت باز تولید به روش صنعتی را داشته باشد. همچنین بایستی امكان پیاده سازی طرح صنعتی بر روی یك كالای دوبعدی یا سه بعدی وجود داشته باشد.اصولاً و با توجه به قوانین كشورها و نیز درخواست متقاضی، طرح صنعتی بایستی یا قبل از ثبت، یا در حین ثبت و یا بعد از ثبت منتشر شود. همچنین بایستی یادآور شد كه ثبت یك طرح صنعتی تنها روش كسب حمایت برای آن طرح نیست به طوری كه در صورت مهیا بودن شرایط، می توان یك طرح صنعتی را تحت قانون كپی رایت یا قانون رقابت ناعادلانه مورد حمایت قرار داد.

 

:: بازدید از این مطلب : 1191
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 7 آبان 1396 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: